Terapia integracji sensorycznej
Terapia SI jest przeznaczona dla dzieci mających trudności z prawidłowym funkcjonowanie układów sensorycznych.
Terapia sensoryczna

Na czym polega?
Integracja sensoryczna jest procesem, w którym mózg przyjmuje informacje ze zmysłów, rozpoznaje je, odpowiednio interpretuje oraz integruje w celu wytworzenia odpowiedniej reakcji ruchowej, zwanej reakcją adaptacyjną. Proces ten jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania, dzięki niemu uczymy się, zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności budując naszą wiedzę o świecie. Nieprawidłowo działające układy sensoryczne wpływają na nasze funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju: fizycznym, poznawczym i emocjonalnym.
Terapia SI jest przeznaczona dla dzieci mających trudności z prawidłowym funkcjonowaniem układów sensorycznych. Sygnały świadczące o nieprawidłowym przetwarzaniu sensorycznym możemy zauważyć w codziennym zachowaniu naszych dzieci.
Kiedy warto zgłosić się na terapię?

Na zajęcia SI powinniśmy się zgłosić gdy zaobserwujemy następujące problemy…
Nadwrażliwość dotykowa
Nie lubi dotykania różnorodnych faktur, mas sensorycznych, ma trudności z zabiegami pielęgnacyjnymi, przeszkadzają mu metki, rodzaj ubioru, nie lubi dotykać jedzenia, denerwuje się, gdy jest brudne lub mokre.
Nadwrażliwość słuchowa
Nie lubi głośnych sprzętów, zatyka uszy, skarży się na hałas, zachowuje się nietypowo w głośnych, zatłoczonych miejscach; ma trudności ze skupieniem, gdy słychać inne dźwięki, jest głośne, hałaśliwe, często mruczy, podśpiewuje.
Nadwrażliwość węchowa
Nie lubi pewnych zapachów, unika miejsc pachnących intensywnie jedzeniem, zatyka nos, często informuje o przyjemnych lub nieprzyjemnych zapachach.
Problemy z jedzeniem
Ma trudności z jedzeniem, preferuje określone smaki i teksturę, repertuar posiłków jest ograniczony, nie lubi próbowania nowości.
Unikanie aktywności ruchowych
Na placu zabaw unika huśtania, kręcenia, zjeżdżalni, elementów równoważnych.
Problemy z koordynacją ruchową
Często się potyka, upada, niechętnie uczy się jazdy na rowerze.
Trudności manualne i samoobsługowe
Nie lubi zabaw manualnych, rysowania, kolorowania, wycinania, ma trudności z umiejętnościami samoobsługowymi.
Nadmierna ruchliwość i problemy z koncentracją
Jest nadruchliwe, nadaktywne, ma trudności z koncentracją, łatwo się rozprasza.

Diagnoza

Diagnoza integracji sensorycznej – pierwszym etapem spotkania diagnostycznego jest wywiad przeprowadzony z rodzicem oraz wypełnienie Kwestionariusza Rozwoju Sensomotorycznego Dziecka. Należy przygotować informacje dotyczące okresu ciąży i porodu, wczesnego rozwoju motorycznego dziecka, zaobserwowanych trudności rozwojowych, dotychczasowych terapii. Następnie terapeuta przeprowadza obserwację kliniczną, wykonuje testy, obserwuje dziecko w aktywności spontanicznej i kierowanej. Na spotkanie diagnostyczne najlepiej przygotować wygodny strój i krótkie spodenki.
Cennik

Diagnoza integracji sensorycznej
Terapia integracji sensorycznej
Konsultacja integracji sensorycznej
Pakiet 4 zajęć/miesiąc